BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 5806036
*
nr 580 6036
Bordslampa
1930-tal, Belgien böjbar arm
Utrop:
100 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:22:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/4 10:11:16
1
100 kr
24/4 19:27:06
2
200 kr
27/4 12:05:06
1
200 kr
27/4 12:05:50
1
400 kr
27/4 17:24:58
3
350 kr
27/4 17:25:12
3
450 kr
27/4 17:33:06
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: belgien böjbar arm bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor
-
9045 Bordslampa
Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. BN-26, M..//
Aktuellt bud: 1.800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:38
-
9227 Bordslampa
Konstsmide, mässing, kupa av glas. Höjd: 34 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:48
-
8223 Bordslampa
Steff Design, Frandsen Lightning, Bolia, metall, k..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 18:26
-
9187 Bordslampor
2 st, Bestlite. Höjd: ca 50 cm
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:09
-
9083 Bordslampor
4 st. Höjd: 58 cm, höj-/sänkbara
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:39
-
9015 Skrivbordslampa
Louis Poulsen, "IT". Längd: 3-20cm. Djup: 7-20cm, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:42
*
Bordslampa
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6036
Bordslampa
1930-tal, Belgien böjbar arm
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/4 10:11:16 | 1 | 100 kr |
24/4 19:27:06 | 2 | 200 kr |
27/4 12:05:06 | 1 | 200 kr |
27/4 12:05:50 | 1 | 400 kr |
27/4 17:24:58 | 3 | 350 kr |
27/4 17:25:12 | 3 | 450 kr |
27/4 17:33:06 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: belgien böjbar arm bordlampa bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor
-
9045 Bordslampa
Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. BN-26, M..//
Aktuellt bud: 1.800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:38 -
9227 Bordslampa
Konstsmide, mässing, kupa av glas. Höjd: 34 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:48 -
8223 Bordslampa
Steff Design, Frandsen Lightning, Bolia, metall, k..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 18:26
-
9187 Bordslampor
2 st, Bestlite. Höjd: ca 50 cm
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:09 -
9083 Bordslampor
4 st. Höjd: 58 cm, höj-/sänkbara
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:39 -
9015 Skrivbordslampa
Louis Poulsen, "IT". Längd: 3-20cm. Djup: 7-20cm, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:42